Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

sobota 20. října 2007

O radaru, zbrojení a demokracii

Protentokráte..

se výjimečně přemístíme zpět do ČR. O americkém radaru potenciálně umístěném na našem území ví všichni. Důvodem, proč o tom píšu, se stal zajímavý článek "Radar – nástroj války" na Britských listech, který si by si KAŽDÝ občan České republiky který nehodlá emigrovat měl přečíst.

obrázek radaruNa rozdíl od množství jiných článků o radaru, které už jsem přečetl, tento vyniká čtivou formou bez urážek, navážení se do toho či onoho a v zásadě s ním jako celkem souhlasím. "V zásadě" proto, že debaty o ropě a dobývání území bych osobně nechal stranou.

Co považuji z celého článku za nejdůležitější je následující poselství:
"..Jak Rusko, tak nesmírně bohatá Čína (z hlediska finančních rezerv) zareagují v duchu vojenské logiky, a již i zareagovaly, a začnou přijímat protiopatření v podobě růstu vlastních zbrojních výdajů, vývoje dokonalejších zbraní a všeho toho, co tvoří obsah termínu „závody ve zbrojení“. Svět, tj. i naše země bude vtažen do této spirály zbrojení a růstu vojenského napětí. Místo investic do pokročilých a ekologicky šetrných technologií budeme investovat do nákupu a vývoje zbraní. Školy se budou z finančních důvodů rušit, životní náklady porostou, na zdravotnictví a ekologická opatření budou zoufale chybět prostředky, ale vojenských základen a nesmírně drahých zbraní bude přibývat. To vše ovšem musí někdo zaplatit.."

Lidé a politici se neustále ohánějí průzkumy o škodlivosti radaru a zdravotním nebezpečí. Je třeba pochopit, že o to tady vůbec nejde! Ať si má radar parametry klidně makové, to, o co tady jde, je otázka umístění radaru jako takového. Navzdory tomu Vám ještě doporučím článek "Radar ve Skrundě poškodil zdraví dětí". Jak jsem řekl výše, mně jsou technické parametry úplně ukradené a debaty o škodlivosti radaru pokládám za nesmyslné. Nejdůležitěší z tohoto článku je poslední odstavec:
"..Nebudeme se v žádném případě snažit porovnat oba radary po technické stránce. Nebylo by to ani možné, ale jisté společné body tu jsou.
* I tehdy byli lidé žijící v okolí radaru ujištěni, že jim žádné nebezpečí nehrozí a radar vyhovoval potřebným normám.
* Nikdo dnes nemůže na základě nepřesných stále se měnících informací a údajů říct, zda radar v centru České republiky bude méně škodlivý než ten ve Skrundě či naopak jeho dopad bude ještě horší.
* Jisté ale je, že ani ve Skrundě nikdo za nic nenese zodpovědnost."


Těm co umí anglicky doporučuji ještě krátký článek "New Cold War: Simultaneously, Russia and America Conduct Major War Games", ze kterého mi bez legrace naskočila husí kůže. Člověk si ve svém uzavřeném světě doma u počítače vůbec neuvědomuje, kolik cvičných letů, shozených pum a vojenských operací každodenně probíhá.
Původně jsem se tomuto obrázku taky smál, teď už mi tak vtipný nepřijde.

Ano, jsem silně proti radaru, což jsem prvně veřejně prohlásil tuším před dvěma lety v Moravském sklípku u Landovského: "Nechci ani radar, ani referendum". V otázce referenda, narozdíl od umístění radaru, stále ještě nemám zcela vyhraněný názor, takže to tady rozebírat nebudu.
Dodatek:
V otázce referenda ohledně radaru samozřejmě jasno mám: "ano!" Ve skutečnosi jsem chtěl napsat o věci prosazování přímé demokracie. Čím dál více se klaním k názoru, že by to mohlo být dobré. Ale jak říkám, to je třeba ještě nastudovat..


Jsem přesvědčen o tom, že dovolit USA umístit vojenskou základnu na území ČR by byla fatální chyba s dalekosáhlými a těžko odvolatelnými důsledky. Je krásné žít v nevědomosti, ale prosím, nebuďme lhostejní k tomu co se děje u nás a ve světě. Týká se to nás všech!

Dodatek2:
Kdo by měl zájem podepsat petici, informace viz např. zde.

9 komentářů :

EL* řekl(a)...

ty nechceš kamarádit s Bushem a jeho poradci? Bacha, kdo nejde s ním, jde proti němu!

crysman řekl(a)...

Toho se vůbec nebojím. Vždyť dokonce v jeho vlastní zemi je spousta lidí protibushovská..

PS: mrkněte na toto videjo "10 výhod americké základny". Je to jeden z dílů Top-10 video seriálu, které dělá jistý Steve, údajný americký učitel angličtiny v ČR. Občas mívá dobré hlody..

weetchko řekl(a)...

je to sranec, radsi se uc...

crysman řekl(a)...

wee> Co přesně je "sranec"? Mně to přijde dost důležité a myslím, že by se o tom mělo všude mluvit víc. Jinak nám to sem nakonec lupnou a sme v řiti.

Dneska jsem se tady o tom bavil s erasmákama a ti říkali, že když se Španělsko zapojilo do války v Iráku, tak tu hned měli bomby. Pokud si dobře vzpomínám, byl to např. ten případ s explodujícím autobusem. Jasně, Maroko apod. je ke Španělsku o dost blíž než k nám, ale kdo ví..

"Radar jakožto ochrana proti terorismu" - taková cypovina, úplný nesmysl.

Jsem rád, že se o tom začíná mluvit čím dál víc. Viz třeba poměrně zajímavá diskuse ke článku o vakuové pumě na Technetu. Kdyby se radši honili za přistáním na Měsíci jako před 50 lety místo soutěžení v tom, kdo postaví ničivější bombu..

crysman řekl(a)...

Mimochodem, už i v zahraničí vypadáme za debily.

"Za neúspěch radaru u českých voličů může arogance Američanů a neschopnost české vlády. Včera to alespoň tak napsal britský týdeník The Economist. Česká vláda prý působí, jako by se snažila uplatit starosty obcí. Chybné údajně bylo i nasazení bývalého tabákového lobbisty Tomáše Klvani.."..celý článek

Kdo má zájem o originál..

sunsurf řekl(a)...

hle jaka to krasna uvaha, uvedom si ale ze se jedna o cesko. Petice je ti k nicemu protoze tu plati heslo: kdo maze ten jede. Tak to je a hotovson:-(

crysman řekl(a)...

To si právě nemyslím. Jasně, zatím to tak funguje, ale v tomhle jsem optimista. Lidí proti radaru je strašně moc! Mimochodem, lepší dělat něco než nic, petice je jen začátek. Pasivitou tuplem nic nezachráníš. Zato když si představím takový milión demonstrujících lidí po celé ČR, to už něco znamená - a když budeme vytrvalí, vláda to nemůže ignorovat věčně..

Názory typu "tak to je a hotovson" jsou zcela mylné. Představ si klasickou filmovou scénu, kde se hrdina po pádu drží na kraji útesu. Co dělá hrdina? Hned se pustí, protože "už je stejně mrtvý a hotovson"?

crysman řekl(a)...

Tak to mě poser! Oni by nám sem nejradši ještě kromě Američanů vrazili pro jistotu i Rusy! No to je teda něco. Neuvěřitelné. N E U V Ě Ř I T E L N É!

Politici očividně velmi snadno zapomínají základní pojmy týkající se státu jako např. autonomie.

Jestli si američtí politici či ministři bůh ví čeho všeho myslí, že nabídka na spoluumístění Rusů nás má uklidnit, tak to sou teda ještě víc vypatlaní než jsem si doposud myslel. Je mi z toho na nic.

crysman řekl(a)...

Omlouvám se za gramatickou chybu. Chtěl jsem říct, že je mi z toho nanic (až tak, že se nemůžu na nic soustředit)