Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

pondělí 4. února 2008

Novinky z jihu - o zkouškách a demenci.. (z Malagy #36)

Zkouškové tu mám pestré. Minulostředeční zlý marketing, který byl pěkně hnusný (v testové části mínusové body za špatnou odpověď a odpovědi typu "žádná z předchozích není správně"), minulopáteční hodnou němčinu, která byla naopak v pohodě, dnešní zlé škaredé obsáhlé dlouhé grafové a pekelně těžké mikro (rozuměj "mikroekonomie" a "pravděpodobně neudělal"), a zítra pro jistotu "Administración de empresas". No, alespoň že jsem měl zábavný víkend [fin de semana] (nebo po malageňsku prostě jen [finde], lebo jsem si v Gagarinovi mimo zkoušky dalšího z 9 druhů ruských piv skvěle pošpanělštil s tamním osazenstvem, což nám krásně kontrastuje se včerejším učením se do tří do rána :(

Jinak, teď mi najednou vlezla do hlavy taková myšlenka.. už se mi to tady blíží ke konci :( Bude mi to tady chybět.. Dokonce i Pierre. Tak nějak jsme se nakonec naučili koexistovat a vycházíme spolu dobře. Debatujeme o morálce, radaru, psychologických experimentech, levici a pravici, ekonomii, globálním oteplování, neuklízení nádobí, pravidlech dámy a backgammonu.. Navíc, můžeme vzít kdykoliv kytary a zahrát si :( Nojo, no, něco končí a něco začíná.. Kromě demence, ta nekončí nikdy.

Demence poprvé
Tak, a teď si jdu postěžovat na nesmyslnost zdejšího způsobu trestání studentů za pozdní vrácení knížky, což už od úterý řeším. Totiž, popořadě:
Na zkoušku z technické angličtiny mi hodná kamarádka (malageňka Rocio) půjčila z fakultní knihovny anglicko-španělský slovník, že ho mám po zkoušce vrátit. Jenomže zkouška končila po deváté večer, takže jsme se shodli s přáteli na tom, že je knihovna už zavřená. Tedy jsem se zeptal, na jak dlouho se tu půjčují knížky, načež mi bylo odpovězeno že měsíc, a tak jsem se rozhodl knížku vrátit další týden (tedy tento), až se půjdu učit do školy do parku (do školy je to sice 30 minut pěšky, ale ta tráva a palmy a slunce.. to se vyplatí). Tedy jsem knížku za týden vrátil, přičemž mi bylo oznámeno, že vypůjčující osoba (tedy Rocio) si nebude moct do 23.4. půjčovat knížky, protože jsem to vrátil pozdě. Shock.

No, super, povídám si, a nabízím jim finanční odškodnění, jak je to u nás doma zvykem (čili zaplatit pokutu). Je mi oznámeno, že nic takového nelze, že to "blokuje počítač" a tedy že s tím nejde nic dělat. OK, odcházím s vědomím, že mě Rocio zabije, lebo ona navštěvuje knihovnu a půjčuje si knihy dost často, a výčitkami, že jsem to nešel vrátit hned druhý den, což by znamenalo zablokování "jen na měsíc", lebo slovník má "červený puntík" (fyzicky na něm žádný nebyl) a jako takovýto se nesmí vynášet z knihovny, což jsem samozřejmě nevěděl (pokud to vůbec věděla Rocio).

Při studiu v parku mě napadlo, že bych to mohl zkusit ještě jednou, omluvit se, nabídnout pokutu a zeptat se, jestli "to nejde" odblokovat, protože neví jak to udělat, nebo protože nechtějí. OK, takže jsem přišel opět do knihovny a spustil na jinou osobu (mezitím už se vyměnily směny), která mi s úsměvem sdělila, že to nejde, protože to prostě blokuje software, a že to nemůže odblokovat i kdyby chtěla. OK, takže jsem ji požádal, jestli by mi nemohla dát email na firmu, co jim dělá onen knihovnický software (i kdybych nebyl informatik, tak by mi nejspíš stejně bylo jasné, že vyřešit odblokování nemůže být nic složitého), načež (jesus, to slovo teď používám nějak často) mi knihovnice doporučila promluvit si s ředitelkou knihovny, což..

..jsem taky udělal, všechno jí zopakoval, omluvil se atd. Nuže, nebylo mi to nic platné. Prostě ne a ne a ne a tak to je!

Tak jsem přemýšlel, co jako tady ten systém zablokování půjček na několik měsíců má dělat. Zřejmě má motivovat studenty k příštímu včasnému vrácení, resp. nevynášení knih "s červeným puntíkem" (i když jsou vlastně bez puntíku) z knihovny, což také nejspíš dělá, ALE.. Nechápu, proč se prostě nemůže zaplatit odpovídající pokuta, a hotovo. Ano, majetní studenti by sice teoreticky mohli mít knížky doma po celý rok a platit pokuty by jim nevadilo, ale proč by to dělali (navíc, kolik takových "majetných studentů" je?) Podle mě by se mělo vycházet z předpokladu, že student chodí na vysokou školu proto, aby studoval a něco se naučil. Ze stejného důvodu pak chodí do knihovny, kde získává dodatečné informace a rozšiřuje si znalosti. Takže nejlepším trestem pro studenta je omezit mu přístup k informacím?? Mám tu takové svoje oblíbené slovní spojení: Fakt demence.

Demence podruhé
Když jsem v sobotu byl ve svém oblíbeném baru Jurij Gagarin, kde jsme zavřeli - doslova, lebo jsem čekal na vrchní (moc pěkná Ruska - až moc, a taky starší, takže sem ani nic nezkoušel :) s její portugalskou kamarádkou venku, abysme pak mohli jít za "ostatníma" (rozuměj lidi z baru, které sem sice neznal, ale tak.. pařba), což jsme také učinili, stalo se před vchodem něco podivného, co mě opět dostalo. Pan milý hlídač mě nepustil dovnitř, neboť prý nemám vhodnou obuv. LOL. Moje boty vypadají nějak takhle, nejsou to ani tenisky, ani nic takovéhoto, takže jsem skutečně nepochopil, o co mu šlo. Tak jsem se tam nějaký čas dožadoval odpovědi, než přišly ony dvě milé slečny (barmanka s Portugalkou) ještě s nějakým člověkem, že tam taky nejdou, lebo barmanka má prý taky nevhodnou obuv. Heh?! Asi fakt nějaká úchylka, když už nepustí do klubu ani blonďatou ruskou kočenu s fešnou kamarádkou.
No, tak jsme šli jinam, a já jsem se ztratil - prostě už jsem je nenašel. Nebo se ztratili oni mně? :)

PS: omlouvám se za drobet chaosstyl, začal jsem to psát někdy ve čtvrtek, pak nešel net, pak cosi.. no, a teď musim honemhonem jít uklidit bordel, co je tady všude po bytě, než eventuálně přijde majitelka s nějakým potenciálním pronájemnozájemcem.

Žádné komentáře :