Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

úterý 28. srpna 2012

Návrat do minulosti

zdroj: treehugger.com
Nenažranost uhlobaronů, propletená poslanecká sněmovna chapadly ČEZké chobotnice a tragická absurdnost toho, jak se to má v našem státě, roste a roste. V září se bude schvalovat nová energetická koncepce pro další desetiletí. Zatím to ale vypadá, že páni mocnáři mají v merku spíše "novou tunelově-peněžní koncepci" ve stylu "obdivujme dinosaury". Proč se vracíme jen k uhlí? Osobně bych navrhoval návrat k parnímu stroji - možná z toho pohlavárům kápne ještě víc peněz - a o to tady přece jde především, však?!

Cituji z www.energetickakoncepce.cz:
Zatímco moderní státy se připravují na ubývání neobnovitelných zdrojů, vizí Ministerstva průmyslu a obchodu je energetika závislá ještě v roce 2040 na jádru a uhlí. Koncepce fakticky ignorují potenciál energetických úspor a implicitně též počítají s utlumením rozvoje obnovitelných zdrojů, které přitom mohou pokrýt téměř dvě třetiny současné domácí spotřeby. Nabízenými řešeními jsou prolomení limitů a další pokračování těžby hnědého uhlí v severních Čechách, těžba uhlí v Beskydech a masivní spalování odpadu ve velkokapacitních spalovnách. Ministerstvo se též snaží prosadit stavbu několika dalších jaderných reaktorů, jejichž provoz chce podporovat z kapes daňových poplatníků, rozšířit těžbu uranu a nadiktovat obyvatelům vytipovaných lokalit umístění úložiště jaderného odpadu. Takovouto koncepci by vláda vůbec neměla schválit.

Pokud se vám to, stejně jako mně, nelíbí, můžete mj. např. odeslat obecnou výzvu, nebo odeslat konkrétní připomínku k vybranému tématu (jádro, spalovny, těžba v Beskydech...)

K plánům  ministerstva samozřejmě existují rozumné alternativy, které se inspirují v moderním evropském přístupu k rozvoji energetiky, např. koncepce Chytrá energie nebo Energetická [R]evoluce.

S nadšenci se možná potkám na této demonstraci.

--

Žádné komentáře :