Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

neděle 9. října 2016

Greenpeace, elektrárna Chvaletice a (proč?) já

V pondělí jsem se s Greenpeace v roli aktivisty zúčastnil nenásilné přímé akce na uhelné elektrárně Chvaletice v Pardubickém kraji. Vzhledem k tomu, co jsem pak zažil při střetu se zaměstnanci společnosti Sev-en na parkovišti před elektrárnou a co jsem následně přečetl v běžných internetových zpravodajských portálech, jsem se rozhodl o tom trochu napsat. Ostatně, o Severní energetické jsem tu již párkrát psal - viz např. článek Milujte svého uhlobarona aneb Cestou do pravěku s Tykačem naučím se doublethink!

Mimo jiné jsme - resp. Greenpeace - 1. prý demagogové (elektrárna a hnědé uhlí je v pohodě), 2. ekoteroristi s protizákonným jednáním (škody v miliónech Korun), 3. děláme nelogickou a na hlavu padlou věc (protest proti modernizaci elektrárny, což bychom měli vítat), a 4. elektřinu přece taky potřebujeme (nebo snad jezdíme jen na kole a nesvítíme?)

Chápu, že kauzy tohoto typu se bez konfliktů a demagogie těžko obejdou, nicméně, demagogie je spíše na druhé straně, a níže se pokusím objasnit, proč:
 1. Spalování hnědého uhlí je jeden z nejhorších možných způsobů získávání energie z hlediska vlivu na životní prostředí (a zdraví lidí), zvláště pokud se (na uhelné elektrárny velmi nestandardně) dováží z á 200 km vzdálených dolů na Mostecku. Má totiž mj. cca dvojnásobně menší výhřevnost než černé uhlí a obsahuje množství síry a dalších při spalování škodlivých substancí.
   
  zdroj: twitter.com/NeChvaletice
 2. Vyčíslení v miliónech Korun (dle vedení elektrárny) za škody způsobené vrtáním do železobetonové konstrukce tohoto druhu je absurdní. Pokud by skutečně byla pravda, že uděláním několika děr pro uchycení banerů obyčejnou akuvrtačkou lze elektrárnu poškodit natolik, že se škoda vyšplhá do desítek miliónů korun, bylo by něco se zabezpečením a bezpečností této elektrárny něco hodně v nepořádku. Policie ČR si je toho naštěstí vědoma, a škodu odhadla na 100 tisíc Korun. Dle vedení elektrárny Greenpeace navíc údajně přestříhalo ostnatý drát na plotě, což není pravda - k ničemu takovému nedošlo.
  zdroj: euro.cz
  Ano, Greenpeace jistě způsobilo nějaké škody a dopustilo se zřejmě protiprávního jednání (neoprávněný vstup na cizí pozemek?, poškození cizí věci?) Co ale protiprávní jednání příslušných úřadů a ministerstev, když nedošlo ke zjišťovacímu řízení a EIA (posouzení vlivu na životní prostředí)? Navíc už podruhé, přičemž v prvním případě již nekalé jednání potvrdil i soud. V tomto se na soud čeká, protože žaloba byla podána teprve nedávno. Potíž je, že i když soud znovu nazná, že došlo k závažnému pochybení, 2 bloky elektrárny už budou zrekonstruovány a v provozu, což bude znamenat, že elektrárna pojede. Podle Greenpeace i právníků z organizace Frank Bold bylo schválení přestavby elektrárny bez posouzení ekologického auditu v rozporu se zákonem.
   
 3. Jistě, okamžité emise vypouštěné v daný okamžik modernizací klesnou, to je samozřejmě pravda, a rétorika vedení se zdá na první pohled logická. Fintou v této podlé argumentaci je ale to, že to co nás zajímá nejsou okamžité emise v daný moment, ale celkové emise za dobu provozu elektrárny. A ty jsou i po modernizaci pochopitelně několikanásobně větší, než celkové emise při ukončení provozu v roce max 2020, jak bylo plánováno.
   
  zdroj: twitter.com/NeChvaletice
 4. Ne, elektřinu z uhelných elektráren skutečně nepotřebujeme. ČR dlouhodobě vyrábí o cca 16% elektřiny více, než potřebuje. Tuto elektřinu "navíc" prodává (exportuje) do zahraničí. Elektrárna Chvaletice vyrábí asi 5% celkového vyrobeného množství v ČR, takže "špinavou" elektřinu z ní rozhodně nepotřebujeme, což mj. názorně ukazuje také skutečnost, že je elektrárna v současné době kvůli modernizaci a havárii odstavená - bez jakéhokoliv vlivu na dodávky proudu či tepla v ČR.
zdroj: Greenpeace ČR

A proč že se Greenpeace zase věší na komíny a nedělá "radši něco pořádného?!" No, víte, nenásilná přímá akce je většinou až poslední aktivitou, když všechny ostatní selhávají. Věděli jste snad o tom, že se před touto akcí snažili marně získat vyjádření hejtmana a dalších politiků? Že proběhla demonstrace, petiční a další aktivity v Pardubicích? Věděli jste vůbec něco o nějakých Chvaleticích?!

na parkovišti před elektrárnou
 
Závěrem bych to shrnul:
Přijde mi absurdní, aby nechvalně proslulá milionářská dvojice Tykač-Dienstl vozila špinavé fosilní palivo ze svých dolů 200 km daleko do elektrárny z konce 70 let, která je teď modernizována za nekalých (a pravděpodobně ilegálních) praktik, aby ho v ní spalovali a znečišťovali životní prostředí o 10 let déle, než bylo v plánu, za účelem vyrobení elektřiny, kterou ČR nepotřebuje (prodává ji).
Jinými slovy, ničíme si krajinu povrchovými doly, zbořili jsme kvůli tomu spousty obcí, ničíme si ovzduší i vodu a způsobujeme zdravotní potíže (a smrt) stovkám lidí, abychom z toho měli... peníze.
Myslím, že peníze se dají získávat mnohem smysluplněji a výhodněji.


(Proto já, Greenpeace a Chvaletice)


Zdroje a odkazy:
 1. NEchvaletice! Otázky a odpovědihttp://www.nechvaletice.cz/otazky-a-odpovedi/
 2. Infolist: elektrárna Chvaleticehttp://www.nechvaletice.cz/wp-content/uploads/2016/07/InfolistChvaletice.pdf
 3. Toxické uhlí: Zdravotní náklady slabých emisních limitů EU http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/Publikace/Toxicke-uhli-infolist.pdf
 4. Milujte svého uhlobarona aneb Cestou do pravěku s Tykačem naučím se doublethink!https://crysmanovo.blogspot.cz/2014/03/milujte-sveho-uhlobarona-aneb-cestou-do.html
 5. Hejtman se plete. O budoucnosti elektrárny ve Chvaleticích lidé rozhodovat nemohou
  http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/Dalsi-temata/hejtman-se-plete-chvaletice/blog/57160/
 6. Lidé demonstrovali proti prodlužování životnosti elektrárny ve Chvaleticích
  http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Lide-demonstrovali-proti-prodluovani-zivotnosti-elektrarny-ve-Chvaleticich/
 7. "Chcete dýchat kouř z Chvaletic o deset let déle?” ptá se Greenpeace přímo z chladicí věže elektrárny
  http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/Greenpeace-chvaletice-komin-akce/
 8. Žít, nebo těžit? Základní informace o územních ekologických limitech těžby hnědého uhlí a důsledcích jejich případného prolomení
  http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/dokumenty/Limity/infolist_zit-nebo-tezit-web.pdf

1 komentář :