Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

středa 11. října 2017

tipy k volbám 2017, jak správně volit?

Blíží se volby. Je to jen jednou za čas, pojďte to vzít zodpovědně. Myslím, že jsem vše popsal velmi hezky před 4 lety, dovolím si svůj tehdejší článek zrecyklovat. Článek jsem ještě doupravil 14.10.2017.

1) Jít/nejít k volbám

Jděte volit. Demokracie (i v té naší pseudo- formě) vám garantuje nějaká významná práva, kterých běžně užíváte. Tak nezapomínejte na to, že s sebou nese taky některé povinnosti - jako třeba účastnit se voleb. Kdo jen využívá práv a zanedbává povinností... se podle mě nechová správně.


2) Nejsem v místě bydliště

Pokud nemůžete v Pá či So být v místě svého trvalého bydliště k odvolení, pořiďte si voličský průkaz. Je to hned, nic to nestojí, a klidně vám to pošlou poštou na adresu, kterou uvedete.


3) Není koho volit

Nesmysl. Možnosti jsou natolik široké, že určitě je z čeho vybrat - viz další body. 100% ideálního zastupitele těžko najdete, ale nevěřím, že byste nenašli někoho, kdo by byl dostatečně blízko, s rozumnou mírou tolerance.


4) Nemám zcela jasno, koho bych měl/a volit

Pokud nevíte, koho volit, skvěle vám k orientaci pomůže rok od roku lepší Volební kalkulačka. Je k dispozici i rozšířená verze se 100 otázkami - doporučuju.
volebnikalkulacka.cz
V Inventuře hlasování budou vaše odpovědi porovnány se skutečným hlasováním poslanců minulé vlády - dozvíte se tak ex post, zda vás váš favorit reprezentuje dobře, nebo jste se hodně spletli.

Výsledky vypadají nějak takto - nejen celková procentuální shoda, ale taky v kterých bodech se lišíte, což mi přijde velmi užitečné. Takhle nějak to vypadá na mobilu:

Výchází mi Piráti, nebo Zelení - to není překvapivé. Jedno z toho volit budu.
Zajímavé je si pak stranu rozkliknout, a podívat se, kde se (ne)shodujete,
a eventuálně i proč - pokud uvedli komentář.

Pokud se Vám volební kalkulačka líbí, můžete ji, stejně jako já, finančně podpořit.

Tehdy jsem psal, že
se mi "dostal pod ruce" článek Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky. Pokud jste ho také četli, a zaujal vás, nezapomeňte si také přečíst odpověď autorů kalkulačky v článku Proč brát Volební kalkulačku vážně (ale nepřehánět to). Jsem rád za veřejnou diskusi na toto téma, pozitivním výsledkem by totiž mohla být ještě lepší volební kalkulačka ;)
No, myslím, že se volební kalkulačka zlepšuje. Jen ti voliči moc ne (jinak by tam těžko pořád ještě byli politici se závažnými skandály)

Další věc, co pomáhá, jsou různé předvolební rozhovory a diskuse - třeba na ČT24 či DVTV.

A nezapomeňte na to, že ostřílení političtí matadoři jsou často mistry demagogie, takže mrkněte i na Demagoga (Demagog.cz).


5) Politické strany slibují, a skutek utek - nemá to cenu...

Ale má. Sledujte a podpořte související projekty, jako je např. zásadní Rekonstrukce státu.

6) Volby vyhraje nějaká velká strana s grázlem v čele - nemá to cenu...

Nesmysl. Resp. ano, často to tak je - ale jen proto, že lidi nevyužívají potenciál volebního systému - tedy kroužkovat jen vybrané kandidáty (každý máme 4 tzv. "preferenční hlasy"). Když zakroužkovaný kandidát dostane >= 5% hlasů, přeskočí na první místo kandidátky. Kroužkujte! Kroužkováním se lze zbavit nežádoucích kandidátů i v současném volebním systému, sic není zdaleka tak dobrý (resp. je dost špatný a měl by se změnit) jako třeba navrhovaný volební systém Karla Janečka a spol.

Tímto způsobem by šly odvšivit i nemocné a prohnilé molochy typu ČSSD, ANO, ODS, TOP09, KSČM a všechny další tradiční velké strany s velkýma rybama v čele. Kdo neví, co tím "nemocné a prohnilé" myslím, asi málo čte - možná je čas začít (?)

7) rád bych volil malou stranu, ale to je hlas do koše, volební průzkumy ukazují...

Další nesmysl. Žádný hlas nejde "do koše", nijak se neztratí, ani hlas pro malou stranu neznamená "přispět k vítězství socanů" a podobné bláboly. Váš (platný) hlas jakékoli straně se započte a přispěje k posunu právě této strany k vítězství. Tečka. Kdo tvrdí něco jiného je manipulátor, nenechte se zmanipulovat (viz mé minulé rozčarování)!

Volební průzkumy jsou vždy z povahy manipulativní, neboť spousta lidí prokazatelně volí podle volebních průzkumů (viz odkaz na rozčarování výše), namísto toho, aby zvolili stranu/kandidáta, co jim vyhovuje, co reprezentuje jejich názory a stanoviska. Volební průzkumy totiž nejen odhadují (kořen slova od "hádat") výsledek, ale také ho předem ovlivňují! Zatímco je pro řadu lidí snadné tento argument přijmout v hádce o tom, zda funguje jít ke kartářce a nechat si věštit budoucnost (tj. "nojo, ale ti lidi, co chodí ke kartářce, se pak často chovají podle toho, co jim řekne"), zde to jaksi opomíjejí.

Je s podivem, že si je toho tak málo lidí vědomo... A tak raději dále volí "menší zlo", než aby přispěli ke změně a vyléčení zhoubnou rakovinou nemocné politické scény tím, že by volili toho, koho volit chtějí, ne toho, koho jim řekli nebo podsunuli, že by měli volit...

zdroj: volebniservis.zitcesko.cz

Jak se asi vaše favorizovaná malá strana má dostat do Parlamentu, když jí nedáte hlas? Proč ji tedy favorizujete v prvé řadě? Jakože když chcete jít na koncert Erica Cleptona, tak raději půjdete stejně na Divokého Billa, protože vám v televizi řekli, že na Cleptona už se nedostanete? Přitom volných lístků je kupa... Toto jednání jsem nikdy nepochopil - takoví lidé se chovají jako spekulanti na burze... Přispívají k nečitelnosti a zvyšování úrovně šumu v systému. V podstatě upřednostňují jakýsi pseudo-ekonomický pohled ("co se vyplatí?") s křišťálovou koulí mocných pánů statistiků nad tím občansko-sociálním, logickým a správným. Proč?

"Protože taková je zkušenost..." - no, dobře, ale PROČ je taková? Haló... už chápete? Vy všichni váhaví voliči a nevoliči: Pokud se má něco změnit, musíte pro to něco udělat!

Proto volím toho, koho volit chci, kdo souzní s mým myšlením, stanovisky a ideály. Volím (nejen) na základě volební kalkulačky a svých znalostí o kandidátech, včetně historických souvislostí, pokud je mám. Čtu občas články z alternativních zdrojů (blisty.cz, vlastnihlavou.cz, Nový prostor ...) a sleduju a podporuju neziskovky a další iniciativy (Greenpeace, Arnika, Nesehnutí, Hnutí duha, EPS, Svoboda zvířat, Rekonstrukce státu, Pozitivní evoluce, Vraťte nám stát, Zaostřeno na korupci, Demagog.cz...) ... abych neměl jen jednostranný pohled na věci. Diskutuju s přáteli a okolím, chodím na přednášky a semináře, účastním se demonstrací, píšu politikům (napistejim.cz), podepisuju petice, podporuju zajímavé projekty... Prostě se snažím být Občanem 2.0...

Každopádně, vy nemusíte dělat tohle všechno, to opravdu není třeba. Stačí, když půjdete zodpovědně volit - tj. dáte si předtím trochu práce s informováním se. To není zase tolik dřiny, vzhledem k potenciálu toho, co všechno to může změnit v životě vašem i vašich blízkých.

já volit jdu, pojďte taky!

Žádné komentáře :