ŽITELNÉ, protože máme Brno rádi a chceme se v něm cítit dobře. UdrŽITELNÉ, protože potřebujeme, aby se Brno postavilo klimatické krizi
Sdílím
https://udrzitelnebrno.cz/ , protože alespoň 3 z pěti těch návrhů se velmi dotýkají tématu klimatické krize. Přijde mi to poctivě a pěkně zpracované, vč. hlubších detailů.
Tak kdybyste taky někdo chtěli zažít/mít vliv na územní plán města Brna, připomínkujte. A pokud chcete být u toho, radnice pořádá 22. a 23.6.2020 veřejné projednání, kterého se můžete zúčastnit.
Nedávno byl Den Země - toho místa, ze kterého všichni pocházíme, kam se naše těla zase po tisíciletí vrací. Kdybych se nebál, že přestanete číst - lehce ováti závanem ezoekojednorožcoduškovin - napíšu raději Den Matky Země. Ale má to být článek pro široké publikum, zůstaneme tedy u planety Země - té Země a země, která nás hostí a živí.
Vyšel nový film. Planet of the Humans, Planeta lidí [22]. Než jsme si to pustili, věděl jsem, že to bude kontroverzní, protože sic režiséra Gibbse neznám, od producenta Moora jsem dva filmy viděl (Fahrenheit 9/11, Sicko), o několika četl, a kontroverzní byly snad všechny.
Stejně mě zhlédnutí Planety Lidí hluboce zasáhlo.
Film nás opakovaně pokládá před otázku, zda jsme se "zeleným hnutím" a environmentálními aktivitami na správné cestě, resp. zda ta cesta vede k cíli (zachránit planetu a nás od kolapsu). A ono to vyznívá, že asi nevede, že zřejmě nejsme.
Životní prostředí a globální změny klimatu (přesněji klimatická krize [23]) jsou mé dlouhodobé a srdcové téma - začal jsem do něho pronikat už někdy kolem roku 2009, když jsem objevil Greenpeace, vegetariánství, volby a politickou špínu, a stal se malým nevýznamným aktivistou za lepší svět. U ilegálního kácení Šumavských lesů [29] jsem tehdy osobně nebyl, ale obligátního lezení s řetězem na komín hnědouhelné elektrárny jsem se účastnil. Taky desítek demonstrací, napsal desítky e-mailů politikům a dalším představitelům, začal psát aktivistický blog, radikálně omezil spotřebu masa, prosazoval používání ekologických prostředků a třídění nejen doma, ale i ve firmě, kde pracuju. Tam jsem taky zavedl kupování energeticky úsporných procesorů, automatické uspávání počítačů a nebo prosazoval oboustranný tisk. Vyčistil jsem několik španělských pláží, zajistil přechod na dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů u nás doma, stal se nadšeným přispěvatelem projektu Faktaoklimatu.cz...
A teď, po zhlédnutí Planet of the Humans... sedím mlčky v gauči a nevím, co říct, protože mám v hlavě a duši velkou pohlcující otázku: "JSME ŠPATNÍ?" (my, lidi). Myslím na všechny ty vybité indiány [5], zbídačené otroky [6], brutální inkvizice [8], vykácené staleté stromy [3], znetvořenou krajinu [4], obří ostrovy plastů v oceánech a masové vymírání druhů (až milión živočišných druhů je ohrožených vymřením, z velké části kvůli lidské činnosti - vymírání je nyní stokrát rychlejší, než by probíhalo přirozeně... [1])
Jsme špatní?
...
Ocitám se bez mise, ve vzduchoprázdnu, smysl tam někde daleko... narážím na NIC NEVÍM a za ním NEMÁM ZA CO BOJOVAT a NO FUTURE... Se silným pocitem, že to, co může opravdu pomoci nám a naší planetě, je menší spotřeba. Proslulé 4R: Refuse-Reduce-Reuse-Recycle [24] se pro mě změnilo v REFUSE-REDUCE-REDUCE-REDUCE (ne, to není chyba, ano, je tam 3x redukovat). Omezit. Spotřebu energie, surovin, statků... a nejsnadnější cestou k tomu je... a jsem zpátky u toho tématu... nemít potomky.
Nějak zvláštně to bolí. Taková tupá bolest, někde hluboko...
(Ale moment, tohle je jiné téma!)
Brr...
Oklepávám se s ÁLE, DYŤ ZNÁŠ MOORA, MÁ SPECIFICKOU OPTIKU... ale moc to nefunguje - POTŘEBUJU ČÍSLA!
... jaká je vlastně stopa 1 MWh z Middelgrunden oproti 1 MWh z Počerad? A dá se to vůbec spočítat? S jakou mírou ne/přesnosti? ... otázky...
CO TO VLASTNĚ ZNAMENÁ BÝT UHLÍKOVĚ NEUTRÁLNÍ? Co to znamená DOOPRAVDY a do DŮSLEDKU?
Pokud jsme teď během COVID-19 epidemie zaznamenali kvůli našemu strachu z vlastní smrti tak významná zlepšení životního prostředí za tak krátký čas [2] ... je v tom naděje? Začnou lidi konečně víc chápat, že takový strašný a rozsáhlý způsob měnění [4] a ničení planety by měl taky vyvolávat obavu z vlastní smrti? Posuneme se konečně někam?
Jasně, máme tu Gretu a Fridays For Future - a v tom je rozhodně nějaká naděje. V čem je potíž je, že stejnou "Gretu" jsme tu měli už před skoro 30 lety - viz řeč Severn Cullis-Suzuki na konferenci OSN "Summit Země" 1992 [7].
Proč Greta musí po třiceti letech v OSN mluvit o tom stejném?
Proč je nám tak strašně zatěžko věřit vědcům, profesionálům v oblasti klimatu, a začít konečně podnikat patřičné kroky, o kterých už dávno víme, že jsme je byli měli začít dělat (viz Sternova zpráva [25])?
(Tak, a tady se, vypadá to, proměňuje původní záměr napsat článek na blog, do jakési eseje, pásma...)
To fakt musíme čekat na ty miliónové migrace, sucha, nemoci, nedostatek jídla a pitné vody a všechny další důsledky hluboké krize?
Nebo to znamená, že dokud se to přímo a tvrdě nebude týkat nás, bohatých euroatlanťanů/zápaďáků, tak to prostě budeme ignorovat?
(Ajaj, a tady už zase chytám tu svou agresivní aktivistickou slinu :(
Kolik lidí se ještě musí přivázat na znečišťující komíny a nespolehlivé ropné plošiny a zamořenou půdu a k ohroženým stromům? A kolik demonstrací a řečí v parlamentech a OSN je potřeba? A kolik ještě alarmujících globálních vědeckých zpráv [30], dokumentárních filmů a emotivních videoklipů slavných umělců?
?!!
Proč v rámci klimatické krize už 30 let nejsme schopni nic pořádného udělat? A proč, naproti tomu, v rámci COVID-19 jsme schopni ihned implementovat striktní a velmi nepříjemná opatření - a to jde jen o věc ovlivňující vymírání jednoho jediného živočišného druhu na této planetě (!) - to jsme fakt tak antropocentričtí a sobečtí?
... JSME ŠPATNÍ ?!
...
Cítím vztek. Hněv. Smutek. Zoufalost, bezmoc...
Taaak... OK, klid...
Zapojíme i rozum - pojďme...
Michael Moore... to je přece jasné, že to bude kontroverzní a jednostranné, vždyť je tím proslulý! Bude tam spousta nepřesností a zavádějících myšlenek... takže... co na to třeba právě Bill McKibben? Shodou okolností jsem na jeho přednášce osobně byl letos v Ji.Hlavě [13] - parádní přednáška - pokyvoval jsem hlavou a tleskal jsem... Hrdina!
Zajímá mě víc, a tak si pouštím Michael Moore, filmmakers respond to criticism of new bombshell environmental film [11] ...
Hmm... Good point!
(V návaznosti na to, co tam říkají:) Ano, toto je skutečně celé mnohem větší než klimatická změna, a ano, taky myslím, že potřebujeme širší debatu - a jít za hranice "pouhé" klimatické změny, protože díky tomuto filmu jsem lépe pochopil, že to je jen špička ledovce. Že pod tou špičkou zřejmě je, jak říká režisér Gibbs, naše ZÁVISLOST NA RŮSTU [11]. Ano, taky si myslím, že situaci nezachrání zvýšená produkce akumulátorů, větrných turbín a elektrických aut. Pro opravdovou a signifikantní změnu musíme přehodnotit způsoby bydlení, budování, zemědělství, energetiky, dopravy, a skoro všech dalších aspektů naší, lidské činnosti vč. rozmnožování se. A to znamená i přehodnotit, co je vlastně zelené, environmentální a udržitelné?! Protože jak správně poznamenává Moore, naše euroatlantická moderní civilizace žije převážně v systému založeném na ekonomickém modelu ZISKU, nikoliv na POTŘEBĚ [11], a že "dost" je v kapitalismu něco jako sprosté slovo, protože kapitalismus má rád "víc" a "růst", a ne prosté "dost".
Dělá to teď ze mě levičáka? Hipíka? Sluníčkáře? Objímače jednorožců s duhovou šálou podepsanou od Tomáše Kluse?
Je přemýšlení o změně zaměření ze zisku na skutečné potřeby levičácké? Sluníčkářské? Není třeba prostě jenom zdravě ekonomické?
""" Ekonomie je věda, která zkoumá lidské chování jako vztah daný mezi výstupy a omezenými vstupy, které mají rozličné použití."""-- Lionel Robbins [15]
Tato planeta má konečné zdroje, tedy omezené vstupy - jaké chování a výstupy budeme prosazovat? A jak poznáme, že jsme na správné cestě? A protože vůbec nevím... neměl bych prostě konečně jen víc číst a aplikovat toho Svobodu [14] spíš než věnovat hodiny pro faktaoklimatu.cz a psaní článků tohoto typu?!
Před deseti lety jsem na svém blogu psal o projektu Manpollo [16] a sedmihodinovém maratonu How It All Ends [17], který jsem nadšeně absolvoval.
Článek o Gretě, FFF a souvislostech z loňského března mám stále rozepsaný, a asi ho už ani nevydám, protože mě tehdy rozezlila autentická fotka z Evropského parlamentu přesně z té doby - kdy se tam řešilo, nakolik je klimatická krize závažné téma:
účast na zasedání Evropského parlamentu při projednávání klimatické krize v roce 2019
zdroj: foto od účastníka delegace FFF
Škoda, článek to byl dost dlouhý, solidně ozdrojovaný, strávil jsem nad ním dost času...
A tady už taky.
A protože ho zase nehodlám nechat v šuplíku, a všechen ten svůj čas zahodit, zveřejňuju ještě teď, tak jak je (původní záměr byl nechat chvíli uležet a postupně vylepšovat a dolaďovat).
Nedokončené lepší než žádné, takže, už budu končit... ještě pár slov závěrem:
1. Jsme přemnožení, je nás moc. A co hůř, růst se dramaticky zrychluje [19]. Je zjevné, že to je neudržitelné.
4. Podle mě nemusím pokračovat. Každý, kdo nevidí, co tyto tři body znamenají... Je pravděpodobně představitelem příčiny toho, proč i po třiceti letech...
Mrzí mě, že tu končím takto vyčerpaně, emocionálně, a v jakémsi beznadějném, kritickém tónu. Fakt mě to mrzí... Ale ta lidská destrukce a moje frustrace z bezmoci z toho pramenící mě prostě mrzí víc... Sám nevím, proč se pořád takhle ničím - to je taky trvale neudržitelné - a radši nestuduju toho Svobodu a tu permakulturu [28]... Možná je už fakt čas přestat bojovat za záchranu života a krásy, a začít se prostě jen vrtat v tom kousku země, co je mi fyzicky nejblíž, tady na Jižní Moravě...
Dost tedy.
PS: Tento článek s lehkým zpožděním věnuji Dni Země 2020.