Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

úterý 6. března 2012

Tak jak to tedy je s tím tříděním a odpadem v Brně? Aneb co jsem si odnesl ze semináře o odpadech


zdroj: www.hnutiduha.cz
Předminulý čtvrtek jsem byl na zajímavém semináři o odpadech, kde byla přednáška člověka z EKOKOMu, a pak jsme jeli do firmy PETKA CZ, a.s., která recykluje PET a obecně třídí plasty.

Podělím se s vámi o několik postřehů:

I. Změnil jsem názor na politiku třídění plastů v Brně

Zatímco dříve jsem propagoval striktní dodržování vyhlášky (tedy do žlutých pouze PET, nápojové kartony a nápojové plechovky), nyní budu propagovat (a realizovat) republikový standard - tedy do žlutých plasty obecně (tzn. vč. kelímků, PP, HDPE apod.) + nápojové obaly a plechovky (věci za pluskem se opravdu hážou do žlutých, to není chyba).

Nevidím žádný rozumný důvod k tomu, aby se hodnotný materiál typu HDPE pálil ve spalovně. Jediným oficiálním důvodem (dle odpovědi OŽP MMB na můj dotaz) je ekonomika a to, že jsou plasty energeticky využívány, což je důvod nedostačující a špatný. Odpověď nemohu doslovně ocitovat, neboť si to nejmenovaný pan Ing. z OŽP MMB nepřál.

spalovna Brno
zdroj: commons.wikimedia.org
Magistrát snad časem vyhodnotí, že když lidi hážou do žlutých všechny plasty, že by mohl zpracovávat všechny plasty, neboť firmy i poptávka na to je (viz např. www.vangansewinkel.cz pod který spadá i výše zmíněná PETKA CZ, a.s., nebo www.epscr.cz) Navíc, když hodíte např. obal od mycího prostředku na nádobí do žlutého kontejneru, je několikanásobně větší šance, že se znovu zužitkuje (recykluje), než když ho hodíte do netříděného odpadu - kde skončí s pravděpodobností blížící se 100 % ve spalovně. Tento argument se zdál rozumný i lektorovi z EKOKOMu a v podstatě mě (jako soukromá osoba, ne jako zástupce firmy) v této právě započaté "rebelii" podpořil - viz tučné texty výše.


II. Pár postřehů a informací co jsem si odnesl ze semináře ohledně odpadů obecně:
spalovna Spittelau ve Vídni
zdroj: www.siemens.com
 • Průměrný občan ČR vyprodukuje ročně á 350 kg odpadu,
 • což v případě Prahy znamená něco málo přes 1 milión m3 odpadu/rok.
 • "Spalovna" je lidový název pro ZEVO (Zařízení Pro Energetické Využití Odpadu), v republice jsou 3 (z nichž 1 v Brně), z 1 t odpadu vzniká spálením cca 350 kg strusky a ne vždy jde o ošklivé zařízení - viz obrázek Spittelau tady někde kolem
 • Legislativní povinnost zpětného odběru odpadu platí v ČR až od roku 2002.
 • Aktivních třídičů jsou v ČR asi 2/3, což není nic moc vzhledem k tomu, že...
 • v množství vytříděného odpadu jsme na předposledním (13. místě) v EU.
 • Dotřídění papíru a plastů probíhá ručně.
 • "Normálně" znečištěný odpad (prostě normálně "vyjezený") je v pohodě, netřeba sundavat etikety či víčka - jak v případě plastů, tak skla.
 • U papíru netřeba oddělávat sponky, spirálky z kalendářů apod.
 • Roličky toaletního papíru, obaly od vajec a podobný nekvalitní papír se již nehodí k recyklaci - patří buď do bioodpadu, nebo do komunálu.
 • Recyklace 1 t papíru ušetří až 2 t dřeva a 100 tisíc litrů vody.
 • U skla je lepší, když je v kontejnerech nerozbité - rozhodně se nemáme snažit to schválně rozbíjet.
 • Označení PET (kód 01) neznamená, že jde o čistý materiál PET (Polyethylentereftalát), jak jsem si mylně myslel. Nejen, že je potřeba na třídící lince plasty rozdělit na jednotlivé frakce, ale také PET frakce je třeba pro plnohodnotné využití a kvalitní výstupní surovinu (tzv. PET flakes) dále třídit. Třeba do obalů na pivo se dává tenká vrstva polyamidu či čeho kvůli zlepšení neprodyšnosti - a to je nežádoucí příměs. Inu, nic lehkého, tohle třídění...

Související články:

EDIT 2014-06-09:
Abyste si ale snad na základě výše zobrazeného povedeného vídeňského designu nemysleli, že spalovny (ZEVO) jsou něco dobrého - spalovny rozhodně NE:
Související petice zde: http://arnika.org/petice-nespalujme-recyklujme

--
Klíčová slova: separace odpadu, třídění odpadu, třízení odpadu, recyklace, PET, třídící linka, odpad v Brně