Prohlédněte si blog v dynamickém zobrazení, např. Classic, Magazine, Sidebar, či Timeslide

sobota 4. dubna 2015

O Velikonocích, vejcích, koncentračních táborech a manipulaci aneb proč nikdy nekupuju klecová vejce

Opět jsou tu velikonoce, a s nimi spojená vejce. Pokud někde potkáte na trzích aktivisty, co lidem "kazí náladu" fotkami a videi ze slepičích velkochovů, nedivte se jim, raději zpytujte svědomí a pozorně čtěte značení vajec [1] (pokud to ještě neděláte).

3. Klecové chovy

Osobně nekupuju klecová vejce (kód 3) něco přes 5 let, nevím přesně. V dobách, kdy jsem ještě mučení zvířat považoval za nutné hospodářské zlo, popř. mi to bylo jedno, jsem při styku s podobnými aktivistickými stánky přešel do fáze popírání či ignorace ala "nojo, kdo ví, odkud to mají", "to přece není u nás", "takových chovů je jen pár"... a tak podobně. Připomeňme si klecové chovy:

zdroj: upc-online.org
zdroj: miraword.com
zdroj: troubadourfarms.files.wordpress.com
Tisíce slepic na minimálním prostoru v kovových klecích při 17-ti hodinovém umělém osvětlení denně (podporuje snášení vajec).


Připomíná vám to něco? Mně tedy ano:
zdroj: encyclopediaofukraine.com

zdroj: therightplanet.com

Zvláštní, že v případě lidí to netolerujeme, u tzv. "hospodářských" zvířat nám to ale nevadí. Jako by snad zvířata neměla pocity, strach, vnímání bolesti, právo na důstojný život... Každý zdravý člověk, který má doma psa či kočku přece ví, že to tak je. Tak proč ne u krávy, prasete či slepice? Vám to zvláštní nepřijde? Víte, jak se označuje takové chování? Diskriminace.

Cituji [2]:
ASCS:
diskriminace [dy-], -e ž
1. rozlišování poškozující někoho, neuznávání jeho rovnosti s jinými, popírání a omezování práv...

SSČ:
diskriminovat [dy-] ned. i dok. dá(va)t, přiznávat méně práv n. výhod...

SSJČ
diskriminace [dy-], -e ž. (z lat.) rozlišování poškozující někoho, nepřiznání stejných práv jako jiným, popírání a omezování práv...

V severovýchodní Číně střílí lukem do na zeď za nohy pověšených slepic:
zdroj: www.hugchina.com
Většina západního světa to kritizuje. Proč? Ano, kruté to je. A zavírat tisíce slepic do miniaturních klecí ne? Takže Číňani si jednou za rok či jak v rámci tradice zastřelí pár slepic, a nám to vadí. Že my každodenně týráme miliardy slepic, kde umírají ve špatných podmínkách denně tisíce, to nám nevadí (přece ty vejce kupujeme = souhlasíme s tím). Tomu se pro změnu zase říká pokrytectví.


první meta: klecová vejce ne, NIKDY.

---

2. Vejce od nosnic v halách

Později jsem zjistil, jak moc jsem se tehdy mýlil... Klecová vejce (kód 3) nekupuju nikdy, dlouhou dobu jsem kupoval halová (kód 2), což už teď ale taky nemůžu, protože jsem konečně po letech došel k tomu (a je mi líto, že až teď :(, že to neskutečné utrpení, které nákupem těchto vajec způsobuji (byť je nesporně o mnoho menší, než u vajec z klecových chovů), prostě za tu nižší cenu a zvýšené časové náklady na sehnání "hodných vajec", nestojí.

Pro ty z vás, co nechápou větu "nákupem způsobuji utrpení": naše trhy se řídí nabídkou a poptávkou. Koupí vajec XY vyvolávám poptávku po vejcích XY, kterou se firmy A...N budou snažit uspokojit svou nabídkou, a mít při tom zisk. Prosté. Tím, jaká vejce kupuji, přímo zodpovídám za to, jak a kde se vejce "vyrábí" (záměrně v uvozovkách), tedy kterou firmu/producenta svým nákupem podporuji.

Připomeňme si halové chovy:
zdroj: aktualne.centrum.cz
zdroj: ekolist.cz
zdroj: slepicevnouzi.cz

druhá meta: halová vejce ne, jen v případě nejvyšší nouze

---

1. Vejce od slepic s volným výběhem

V současné době bereme domácí vejce od jedné paní tady z Brna, někdy od dědy, někdy od jiných lokálních malopěstitelů. Vejce od slepic s volným výběhem (kód 1) se shnání jen velmi obtížně, vím, že je mají např. v TESCO - ale vzhledem k tomu, že do TESCO ani dalších podobných velkých supermarketů z principu nechodím (proč? [3]), tak smůla.

třetí meta: domácí vejce od ověřených malopěstitelů nebo "jedničková"

---

0. Vejce z ekologického chovu

Zbývají jen ekologická vejce (kód 0), která bych kupoval ze všeho nejraději, ale bohužel jsou, na rozdíl třeba od mléka či vína, velmi drahá - á 8 Kč/ks, takže zatím je kupujeme jen zcela výjimečně.

čtvrtá meta: bio vejceZde je srovnání výše uvedených typů chovů:


A zde malá ukázka z filmu "Unser täglich Brot", neboli "Chléb náš vezdejší" (ČSFD 82%):
https://youtu.be/pVkieJ_Wj64?t=401
https://www.youtube.com/watch?v=pVkieJ_Wj64&feature=youtu.be&t=401
---

O manipulaci

Co mi opravdu vadí je marketingová manipulace, která se na nás hrne z obalů. Namátkou jsem pár vyfotil:

takhle halová vejce přece nevypadají

takhle taky ne
toto je hitovka - viz níže
nádherně opeřená slepice sama na slámě... aha... nemáte ještě jeden?
dvě nádherně opeřené slepice u balíku slámy... jasně...

zde má u mě výrobce bod za to, že alespoň nepoužívá manipulativní obrázek

A to nejlepší nakonec:
Fotka obalu klecových vajec.
"Když víš, co jíš..." - není to absurdní? Víte přece, co jíte, však?:
zdroj: all-creatures.org

Podobná manipulace je všudypřítomná. Máma od přítelkyně má firemní iPad, a na něm hru Hay Day, kde jste virtuálním farmářem. Pomiňme nyní newspeakovský podtitul hry "Get back to the land" (představte si člověka s tabletem v ruce v kontextu tohoto podtitulu), a pojďme k jádru. Hra má roztomilou grafiku, a je vhodná pro děti. Co mě vytáčí je, jakým způsobem ve hře získáváte maso z prasat. Prasata se prostě ocitnou v jakési odtučňovací minisauně, kde po absolvování této terapie zhubnou, a vám to vygeneruje pro farmu maso (resp. slaninu). Poté se (ta stejná) prasata zase vesele pohybují po dvorku.
zdroj: i.ytimg.com
Kde je řezník? Kde je krev? Kde je smrt? Takže naše milé ratolesti 21. století od mala odkoukávají, že stačí, když se dá prasátko vypotit, a máme maso... úžasné, však?

A když se dětem ukáže, odkud je maso doopravdy, rodiče se naštvou. Chápu, bylo by přeci lepší dát králíčka vypotit...
Zdroje a odkazy:
[1] http://www.slepicevnouzi.cz/chci-pomoci/chci-pomoci-jinak/pri-nakupovani/
[2] http://prirucka.ujc.cas.cz/

2 komentáře :

Ja řekl(a)...

Plně s Tebou souhlasím!!!

Je tu správně a pravdivě uvedeno, že zvířata stejně jako lidi taky cítí stres, strach, úzkost, bolest a další pocity a emoce. To je vědecky potvrzeno nejen u slepic, ale i u jiných zvířat (psi, kočky, ale i krávy, prasata, ryby a všechna další zvířata).

Taky je vědecky potvrzeno a bylo by i dobré uvést, že tyto negativní pocity a emoce zvířat se plně odrážejí v kvalitě úplně všech jejich produktů, tj. masa, vajec, mléka aj. (smaozřejmě podle druhu zvířete).

Stejně jako u člověka se silně negativní pocity a emoce promítnou do jeho výkonnosti v práci i v osobním životě i do jeho celkového zdraví, tak u zvířat se to promítne do kvality jejich produktů.

Pokud člověk maso, mléko, vejce, či jiný produkt týraného zvířete sní, tak nejenomže sní méně chutný produkt v porovnání s produktem netýraného zvířete, ale sní taky daleko méně zdravý produkt, kde je méně zdravých látek (např. bílkovin a vitamínů) a více nezdravých látek (např. nezdravých nasycených tuků, nezdravého cholesterolu a nezdravých sacharidů, ale taky často i jiných nezdravých látek(např. "chemikálií" nejen z krmiva, ale produkovaných zvířetem ve stresu nezávisle na krmení.)).


Samozřejmě týraná zvířata jsou většinou krmena silně nepřirozenou stravou plnou mnoha chemikálií a růstových hormonů, hormonů podporujících snášení (u slepic) nebo měnících kvalitu masa na živém zvířeti i mnoha jiných hormonů, škrobem a tukem a šrotem, což se pochopitelně taky promítne ve složení a tedy i kvalitě všech jejich produktů. DOKONCE NĚKTERÁ ZVÍŘATA JSOU I GENETICKY "UPRAVENA" - správnější výraz je však ZMRŠENA A OTRÁVENA!!!

Dokonce dříve někteří lidi poznávali kvalitu vajec od oka - podle barvy žloutku. Dnes vyčůraní výrobci přidávají slepicím do krmiva mimo jiné jedovaté chemikálie taky barviva pro obarvení žloutku do sytě žluta, což bývalo dříve jakýmsi lajickým znakem kvality vajec, do krmiva krav a prasat barviva obarvující jejich maso ještě v těle žívých zvířat!!!

Když se negativní pocity a emoce zvířat sečtou s naprosto odpornou stravou a dále s nuceným nezdravým životním stylem zvířat (nedostatek pohybu, nedostatek prostoru, mnoho kusů zvířat na malém prostoru - většinou se z toho důvodu zvířata mezi sebou i perou - ne že by chtěla, ale nutí je to kvůli místu - z čehož plynou další kvanta stresu a jiných negativních emocí a pocitů, svícení umělým světlem nepřirozenou dobu, většinou nedostatek vzduchu, často některá zvířata uhynou a jsou dlouho ponechána mezi živými - šíření bakterií - zhoršení kvality produktů! - chemické léky a hormony - další snížení kvality!), tak SI ČLOVĚK KUPUJE A JÍ SILNĚ TOXICKÝ ODPAD, i když výrobci a někdy i prodejci silným tlakem z reklam a médií a podplacených zmanipulovaných "výzkumů" (-lze li toto slovo vůbec pro tento účel použít) lidem skoro až násilně vnucují opak a úplné lži!!!

Ale výrobci se s tím nepářou - co zničí chemií a hormony ve stravě zvířat a nuceným stresem zvířat, to zase "vylepší" (spíše zmrší) jinými nebezpečnými chemikáliemi a éčky a mnohdy to ani neuvedou na obal!!!

Martin crysman Zahradník řekl(a)...

S novým dnešním článkem jsem zavedl štítek/tag "vejce" pro snažší hledání v rámci tématu.